Uncategorized @fa

کندانسور چیست ؟

کندانسور یک مبدل حرارتی است که در آن سیال مبرد از حالت گاز به حالت مایع تبدیل می‌شود، که با این کار حرارت مبرد دفع می‌شود. در یک سیستم برودتی حرارت توسط ماده مبرد جذب می‌شود که باید این حرارت زائد دفع شده تا مبرد مجدداً قابل استفاده باشد. این فرایند دفع حرارت در کندانسور صورت می‌گیرد. کندانسورها اندازه‌های گوناگونی دارند که از ظرفیت‌های نسبتاً کوچک تا ظرفیت‌های بسیار بزرگ صنعتی به کار می‌روند.

انواع کندانسور

در ادامه بخش کندانسور چیست می‌رسیم به بیان انواع مختلف کندانسور.

کندانسور ها از نظر کارکرد و سیال خنک کننده، به سه دسته تقسیم می‌شوند که انواع آن عبارتند از:

 • کندانسور‌های هوایی:

کندانسور هوایی یا به عبارتی کندانسور هوا خنک، به طور مستقیم و بدون مصرف آب و تنها با جریان هوای ایجادشده توسط فن‌ها، عمل تقطیر را انجام می دهد.

 • کندانسورهای خنک شونده با آب:

این نوع کندانسورها از آب به عنوان عامل اصلی تقطیر استفاده می‌کنند. کندانسورهای آبی در ظرفیت‌های بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • کندانسورهای تبخیری:

در این نوع کندانسورها از آب و هوا با هم به عنوان عامل تبخیر استفاده می‌شود.

اواپراتور چیست ؟

از اواپراتور می‌توان برای سرد کردن هوا، آب یا هر مایع دیگری استفاده می شود مایع مبرد ورودی به اواپراتور با گرفتن گرمای سیال خنک شونده (گاز یا مایع)، تبخیر و به بخار اشباع تبدیل می گردد.

اواپراتور قسمت از سیکل برودتی است که حرارت را جذب کرده و باعث کاهش دمای سیال مد نظر می‌شود. اواپراتورها می‌توانند به منظور خنک کردن هوا و یا مایعات مانند آب مورد استفاده قرار گیرند.

انواع اواپراتور

اواپراتورها انواع مختلفی دارند، که به چند مورد از پرکاربردترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • اواپراتورهای پوسته لوله‌ای

این اواپراتورها برای خنک کردن مایعات مثل آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. خطوط لوله در داخل یک پوسته قرار دارد که مبرد از لوله‌ها عبور کرده و سیال خنک شونده در داخل پوسته در مجاورت لوله‌ها جریان دارد.

 • اواپراتورهای صفحه‌ای

در این دسته از اواپراتورها چندین صفحه به گونه‌ای در امتداد یک دیگر قرار می‌گیرند که یکی در میان مبرد و سیال خنک شونده از آن‌ها عبور می‌کند.

 • اواپراتورهای هوایی

این اواپراتورها دارای لوله‌های فین‌داری هستند که مبرد در داخل آن‌ها جریان دارد. یک فن نیز هوا را از میان فین‌ها عبور می‌دهد. از این اواپراتورها در سردخانه‌ها به منظور خنک کردن هوا استفاده می‌کنند.

نویسنده

مدیر اصفهان سرما

دیدگاه (2)

 1. film modu
  20 آذر 1399

  I have been examinating out some of your stories and i can state nice stuff. I will definitely bookmark your website. Timmie Alaster Marlee

 2. 7. koğuştaki mucize full izle
  30 دی 1399

  Wonderful post! We will be linking to this great content on our website. Keep up the great writing. Gabie Reggy Vitoria

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *