Uncategorized @fa

آیس بانک

آیس بانک (Ice Bank) یا مخزن یخ یک طراحی نوین صنعتی است که به منظور صرفه جویی در میزان مصرف برق در کنار چیلرها و سیستم های مبرد مورد استفاده قرار می گیرند. در این سیستم ها، از یک مخزن آب استفاده می شود. به گونه ای که در ساعت های کم بار (اغلب ساعت های شبانه)، این مخزن آب را به یخ تبدیل کرده و از یخ تولید شده در ساعت های اوج بار به منظور خنک سازی محیط و افزایش کارایی دستگاه های برودتی استفاده می شود.

آیس بانک می‌تواند هم به صورت مستقل وهم در کنار چیلر مورد استفاده قرار گیرد. در صورتی که مستقل طراحی شود بایستی دارای کمپرسور، کندانسور، کویل اواپراتوری، مخزن و سایر تجهیزات سیستم تبرید باشد. اگر آیس بانک به عنوان سیستمی همراه با چیلر طراحی شود، تنها نیاز به کویل اواپراتوری و مخزن بوده و آیس بانک از مدار تبرید خود چیلر استفاده می‌کند.

کویل اواپراتور آیس بانک دارای حسگرهایی است که وقتی یخ به ضخامت مورد نظر می‌رسد، جریان مبرد سیستم برودتی را قطع می‌کند. برای افزایش میزان انتقال حرارت بین آب و یخ در مخزن آیس بانک، یک دستگاه همزن (آجیتاتور) نیز وجود دارد.   

نحوه کار آیس بانک

نحوه کار آیس بانک بدین صورت است که ساعاتی که انرژی الکتریکی ارزان تر می‌باشد، سیستم تبرید به کار افتاده و مبرد گازی با عبور از کویل اواپراتوری داخل مخزن، موجب ایجاد یخ در حول این کویل ها می‌گردد. در طول روز و ساعاتی که بار سرمایشی افزایش می‌یابد، آب چیلر از مخزن آیس بانک عبور کرده و با یخ تماس پیدا می‌کند و در نتیجه دمای آب تا نزدیک صفر درجه کاهش می‌یابد. این آب از مخزن خارج شده و برای استفاده مورد نظر پمپ می‌شود.

مزایای استفاده از آیس بانک

  • مصرف کمتر انرژی الکتریکی : همین طور که توضیح داده شد، آیس بانک ها در ساعات شب که هزینۀ مصرف انرژی کمتر است، فعالیت می کنند و با ذخیره سازی انرژی سرمایی، در طول روز به کمک فرایندهای سرمایشی آمده و مورد استفاده قرار می گیرند.
  • استفاده از سرماسازهای کوچک تر : در صورتی که از مخزن یخ استفاده شود، به خاطر توان ثابتی که این دستگاه صنعتی دارد، طراحی سیستم های برودتی می تواند با ظرفیت پایینتری انجام شود و از تجهیزات برودتی کوچکتری استفاده شود.
  • افزایش توان سیستم های برودتی : در سیستم های تهویه مطبوع و همچنین سردخانه ها، استفاده از سیستم ها به معنی افزایش توان دستگاه نیز هست. آبی که از مخزن یخ ها خارج می شود، در فشار محیط حدود نیم درجه سانتیگراد دما دارد. این در حالی است که اگر فشار پایینتر هم آورده شود، امکان رساندن دما به منفی ده درجه سانتیگراد نیز وجود دارد؛ که این دما بسیار پایین تر از دمای آب اواپراتورهای معمولی در سیستم های برودتی است.
  • اهمیت زیست محیطی : استفاده از آیس بانک ها به صورت مستقیم و غیر مستقیم می تواند به حفاظت از محیط زیست کمک کند. در درجۀ اول، استفاده از این سیستم به معنی کاهش ظرفیت دستگاه های برودتی بوده و این موضوع یعنی استفادۀ کمتر از سیال های مبرد. سیال هایی که عمدتاً از گازهای CFC تولید می شوند و باعث تخریب لایۀ اوزون می گردند. همچنین بهره گیری از مخزن های یخ موجب می شود که در سیستم های برودتی از انرژی الکتریکی کمتری استفاده شود؛ که به طور غیرمستقیم به حفاظت از محیط زیست کمک می کند.

نویسنده

مدیر اصفهان سرما

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *